Elden Ring jest grą RPG, która powstała przy współpracy ze znanym pisarzem Georgem. R. R. Martinem, autorem sagi "Pieśń Lodu i Ognia". To własnie na jej podstawie powstał popularny serial "Gra o Tron". Chociaż gra nie jest jeszcze dostępna, to w Internecie można znaleźć jej trailery oraz gameplay. Już pół roku przed premierą zdołała podbić serca graczy z całego świata.

Czym jest Elden Ring?

Nowy tytuł od studia FromSoftware wchodzi w nurtu gier soulslike. Są to tytuły, które cechują się wyjątkowo wysokim poziomem trudności już od samego początku rozgrywki. Często powodują frustrację, a jednocześnie zachwycają swoją mechaniką i klimatem.

Rozgrywka

Przygodę z Elden Ring rozpoczyna się od stworzenia swojego bohatera. Jest to rzadko spotykane rozwiązanie w produkcjach studia FromSoftware. Proces przebiega podobnie do innych znanych gier RPG. Gracz będzie musiał wybrać płeć oraz spersonalizować wygląd postaci. Następnie przychodzi czas na właściwą rozgrywkę.

Rozwój postaci

Doświadczenie zdobywa się wykonując różnego rodzaju zadania oraz walcząc z przeciwnikami. Istnieje wiele sposobów rozwoju postaci, dzięki czemu można w pełni dostosować styl gry do własnych preferencji. Wachlarz broni oraz zaklęć również jest tu niezwykle bogaty, co pozwala na opracowanie właściwej strategii do każdej wymagającej walki.

Walka

Studio FromSoftware słynie z gier ze złożonym systemem walki stawiającym na zręczność gracza, a Elden Ring nie jest tu wyjątkiem. Ataki (zarówno gracza jak i NPC) powinny być precyzyjne, aby zadać optymalne obrażenia, wytrącić przeciwnika z równowagi i zdominować pojedynek.

Każdą walkę należy tu traktować poważnie. Nie tylko główni przeciwnicy, ale każdy NPC potrafi zaskoczyć. Różnorodność przeciwników i ich stylów walki sprawia, że wszystkie sytuacje wymagają indywidualnego podejścia i opracowania osobnej strategii.

Potężni bossowie

Niemal we wszystkich grach RPG istnieją główni wrogowie, których należy pokonać. Sposobów na to jest wiele, a większość skupia się na otwartej walce. W Elden Ring każda batalia z takim przeciwnikiem jest wymagająca, pełna emocji i skaczącej adrenaliny. Nie ma tu miejsca na najdrobniejszy błąd, który przeciwnik z łatwością może wykorzystać i doprowadzić do klęski bohatera. Klimatu dodaje też fakt, że każdy z bossów został zaprojektowany w sposób unikalny i przemyślany, a każdy z nich otoczony jest aurą boskości i heroizmu.

Otwarty świat

W przeciwieństwie do pozostałych produkcji studia FromSoftware, świat w Elden Ring jest otwarty. Ogromne tereny zostaną oddane graczom do swobodnej eksploracji, a przemierzanie wielkich odległości zostało ułatwione przez wierzchowca, którego w każdej chwili można przyzwać. Wartą uwagi cechą Elden Ring jest fakt, ze każdą walkę na otwartej przestrzeni, łącznie tej z głównymi bossami, można stoczyć na wierzchowcu. W niektórych sytuacjach koń będzie znacznym ułatwieniem, w innych zaś przeszkodą. Trzeba planować z rozwagą i analizować styl walki oraz umiejętności przeciwnika.

Fabuła Elden Ring

Główny bohater Elden Ring został wygnany z krainy The Lands Between i utracił łaskę drzewa Erdtree oświetlającego cały teren złotym blaskiem. Teraz, za sprawą rozbicia tytułowego przedmiotu, mógł powrócić na tę ziemię. The Lands Between została podzielona na sześć królestw, które są pod władzą poszczególnych półbogów. Bohater rozgrywki postanawia odnaleźć ich wszystkich i odebrać im fragmenty Elden Ring.

Ale jaka właściwie jest fabuła rozgrywki? Historia świata? Jakiś wyższy cel?

Studio FromSoftware postanowiło zrobić graczom drobną niespodziankę i dodać więcej klimatu do rozgrywki. Mianowicie w Elden Ring główny wątek fabularny jest ukryty. Dopiero przechodząc kolejne etapy gry można zbierać strzępki informacji i samodzielnie składać cały obraz sytuacji.

Można również iść przed siebie i nie zawracać sobie głowy dialogami, fabułą czy odnalezionymi strzępkami informacji. Nie mniej, istnieje taka możliwość i z pewnością warto skupić na niej część uwagi. Znajomość fabuły wpływa na samą rozgrywkę i poszerza możliwości gracza. W znacznym stopniu podnosi również klimat gry.

Kooperacja

Grę można przechodzić w pojedynkę w trybie single player. Istnieje również tryb kooperacji znany z gry Dark Souls. Można przyzwać do swojego świata maksymalnie trzech innych graczy, aby wspólnie pokonać wroga czy przemierzać malownicze krainy.

Zagadnienia techniczne

Grafika w Elden Ring jest zniewalająca i wykorzystuje wszystkie osiągnięcia współczesnej techniki, takie jak HDR czy 4K. Całość doskonale uzupełniona jest przez piękny styl artystyczny, który dobitnie podkreśla mrok świata otaczającego bohatera.

Premiera Elden Ring

Na rozgrywkę przyjdzie jeszcze chwilę zaczekać, ponieważ premiera ma się odbyć 25 lutego 2022 roku, a cena oscylować będzie w okolicach 220 zł. Z pewnością gra zaprezentowana przez studio FromSoftware warta jest chwili cierpliwości! Zapowiada się, że Elden Ring może zostać grą roku 2022, co tylko podsyca emocje graczy z całego świata.

Diablo II: Resurrected – pierwsze spostrzeżenia i wnioski po beta testach